Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Tort Samolot truflowo porzeczkowy

Tort gościł na stole w dniu 3 urodzin mojego syna. Z racji, że Piotruś kocha samoloty postanowiłąm zrobić tort z takim właśnie motywem Tort truflowo porzeczkowy Samolot Tort truflowo porzeczkowy Samolot www.explozjasmaku.com   Biszkopt:  Składniki:  5   jajek  L 3/4 szklanki cukru kryształu 3/4 szklanki  mąki tortowej 1/4 szklanki mąki ziemniaczanej  Białka oddzielić od żółtek, ubić na sztywną pianę . Pod koniec ubijania dodawać partiami cukier, łyżka po łyżce, ubijając po każdym dodaniu. Dodawać po kolei żółtka, nadal ubijając. Do masy jajecznej wsypać przesianą mąkę. Delikatnie wymieszać do przy pomocy szpatułki lub rózgi kuchennej, by składniki się połączyły. Tortownicę o średnicy 22 cm wyłożyć papierem do pieczenia i przełożyć do niej ciasto.  Piec w temperaturze 160 – 170ºC przez około 35 – 40 minut lub do tzw. suchego patyczka. Krem truflowy Składniki: 300g śmetany 36% 12szt cukierków truflowych  80g gorzkiej czekolady  150g serka mascarpone Śmietankę podgrzewamy do wrzenia zdejm

Kulinarne "wpadki" - Czyli jak uratować nieudane danie

Chyba każdemu  z nas zdarzyło się kiedyś przesolić czy zbyt mocno doprawić potrawę. Zazwyczaj zdarza się to w najmniej nieoczekiwanym momencie np. kiedy przygotowujemy rodzinny obiad czy przyjęcie dla gości... i co wtedy?? Zadajemy sobie pytanie : "Co teraz? za dwie godziny przychodzą goście a my nie mamy co podać..", " A może zacząć przygotowania dania raz jeszcze? Ale czy zdążę?" Odpowiedź na te pytanie jest prosta! - nie musimy wyrzucać takiego dania wystarczy je uratować. Ale jak?

W tym artykule przedstawiam wam rozwiązania jak możemy tego dokonać.


Jak uratować przesoloną potrawę?

  • Surowy ziemniak - Jeżeli przesolisz zupę, włóż do niej surowego ziemniaka. Nie krój go, tylko obierz ze skórki i gotuj przez około 10 minut - warzywo wchłonie w siebie sól. 
  • Jabłko - Do przesolonej potrawy dodaj pokrojone kawałki jabłka. Pamiętaj jednak, aby go zbytnio nie rozdrobnić. Gotuj jabłko w potrawie przez 10 minut - podobnie jak ziemniak, wchłonie sól, a danie nie powinno nabrać owocowego aromatu. 
  • Kromka chleba - Możesz umieścić w potrawie kawałek kromki chleba. Gotuj przez kilka minut, a pieczywo wciągnie w siebie nadmiar soli.
  • Śmietana lub jogurt - Odrobina mleka lub jogurtu naturalnego. Nieco inaczej należy postąpić w przypadku przesolenia gęstego sosu. Tutaj sprawdzi się dolanie do potrawy odrobiny mleka lub kilku łyżek jogurtu naturalnego.
  • Surowe białka jaj - Do przesolonej zupy wlej dwa surowe białka jaj. Następnie przecedź zupę przez grube sito lub łyżką usuń ścięte białko.Odpowiedź jest prosta - białko wiąże sól.  

Jak uratować zbyt ostrą potrawę?

  • Sok z cytryny - Dodaj do pikantnego dania odrobinkę soku z cytryny - dzięki niemu nieprzyjemny smak zostanie nieco zneutralizowany. 
  • Śmietana lub jogurt - Dołóż do ostrej potrawy trochę śmietany lub jogurtu naturalnego, a danie nie będzie aż tak pikantne.

Jak uratować przypalone danie?

  • Cebula - Włóż do niej połówkę cebuli i gotuj przez kilka minut, a po smaku spalenizny nie będzie nawet śladu.
  • Kromka chleba - W przypadku przypalonej zupy zbawienna może się znowu okazać kromka chleba (najlepiej ze skórką lub sama skórka). Włóż ją do zupy i pozostaw tak na 15-20 minut (nie gotuj!). 
  • Odkroić część - Jeśli przypaliłaś mięso, starannie odkrój spaloną część. Pozostały kawałek straci nieprzyjemny posmak, gdy dodasz sporo przypraw i udusisz go w sosie. 
  • Nigdy nie mieszaj przypalonej potrawy - danie wyciągaj delikatnie, warstwami. To, co na górze, będzie najmniej przypalone i prawdopodobnie da się jeszcze wykorzystać. Jeżeli jednak zamieszasz potrawę, prawdopodobieństwo uratowania jest dużo mniejsze.
     

Komentarze

Popularne posty